Henning Koppel

(Danmark, 1918-1981)
Henning Koppel
(Danmark, 1918-1981)

HENNING KOPPEL, KANNA, SOCKERSKÅL och GRÄDDKANNA i mässing, för Georg Jensen, Danmark. Modellen formgiven 1970.

Invändigt ursprungligen försilvrade. Lock och hänkel i bakelit. Stämplade undertill "Georg Jensen Design, HK, Denmark" och med produktnummer 7011/ 7013/ 7014.
Kannans höjd 12 cm, sockerskålens diameter 9 cm, gräddkannan 4,5 cm.

Mestadels bortsliten försilvring. Fläckar. Slitage.

Klubbat pris
130
1 491
136
Utropspris
150 EUR
Budhistorik (17 bud)
6 jun 2018 13:53
130 EUR
6 jun 2018 13:51
120 EUR
6 jun 2018 13:44
110 EUR
6 jun 2018 13:40
100 EUR
6 jun 2018 13:40
100 EUR
6 jun 2018 13:40
95 EUR
6 jun 2018 13:40
90 EUR
6 jun 2018 13:40
85 EUR
6 jun 2018 13:40
80 EUR
6 jun 2018 13:39
75 EUR
6 jun 2018 13:34
70 EUR
6 jun 2018 13:34
65 EUR
6 jun 2018 12:08
60 EUR
6 jun 2018 8:07
55 EUR
6 jun 2018 8:07
50 EUR
6 jun 2018 3:25
35 EUR
5 jun 2018 7:52
30 EUR

Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492