HENNING KOPPEL, KANNA, SOCKERSKÅL och GRÄDDKANNA i mässing, för Georg Jensen, Danmark. Modellen formgiven 1970.
Invändigt ursprungligen försilvrade. Lock och hänkel i bakelit. Stämplade undertill "Georg Jensen Design, HK, Denmark" och med produktnummer 7011/ 7013/ 7014.
Kannans höjd 12 cm, sockerskålens diameter 9 cm, gräddkannan 4,5 cm.
Mestadels bortsliten försilvring. Fläckar. Slitage.