Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Bruno Mathsson

(Sverige, 1907-1988)
Bruno Mathsson
(Sverige, 1907-1988)

BRUNO MATHSSON, fåtöljer, ett par, "Eva", Karl Mathsson, Värnamo 1960.

Stomme av bok. Sadelgjord i rygg och sits. Brännmärkt. Sitthöjd ca 38 cm.

Slitage. Fläckar. Bristningar. Repor. Märken.

Formgivare

Bruno Mathsson (1907-1988) räknas som en av Sveriges främsta formgivare. Under uppväxten i Värnamo lärde han sig om möbelsnickeri från grunden av fadern, som var snickarmästare, något han senare fick nytta av i sitt yrke som formgivare. Stolen ”Gräshoppan” var den första som Bruno Mathsson formgav, år 1931 – i uppdrag för Värnamo lasarett. Den tillverkades i böjlimmad bok med sadelgjordsklädsel, och hade en ergonomisk form. Varken patienter eller personal på lasarettet uppskattade dock stolen och den gömdes i stället undan på sjukhusets vind. Numera räknas ”Gräshoppan” som en designklassiker. Bara några år senare ställde Mathsson ut sina möbler på en separatutställning vid Röhsska Konstslöjdmuseet i Göteborg, och 1937 medverkade han på världsutställningen i Paris. Det stora genombrottet var då ett faktum. Mathssons möbler har idag blivit tidlösa klassiker som förenar stil med komfort. Några av de mest populära möblerna är fåtöljerna "Jetson", som tillverkas för Dux, "Pernilla 3", och "Karin" samt bordet "Superellips" som ritades tillsammans med Piet Hein.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
3 000
S
E
K
285
E
U
R
326
USD
Utropspris
2 500 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (17 bud)
1
6 jun 2018 16:01
3 000 SEK
7
6 jun 2018 16:01
2 800 SEK
4
A
6 jun 2018 15:46
2 600 SEK
6
6 jun 2018 15:46
2 400 SEK
4
A
6 jun 2018 7:17
2 200 SEK
2
6 jun 2018 7:17
2 000 SEK
4
A
5 jun 2018 21:55
1 900 SEK
5
5 jun 2018 21:55
1 800 SEK
4
5 jun 2018 19:36
1 700 SEK
2
3 jun 2018 6:28
1 600 SEK
3
A
3 jun 2018 6:28
1 500 SEK
2
3 jun 2018 6:28
1 500 SEK
3
A
3 jun 2018 6:27
1 200 SEK
2
3 jun 2018 6:27
1 100 SEK
3
2 jun 2018 23:13
1 000 SEK
2
30 maj 2018 21:27
500 SEK
1
30 maj 2018 14:48
300 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.