Aino Aalto

(Finland, 1894-1949)
Aino Aalto
(Finland, 1894-1949)

AINO AALTO, STOLAR, ett par, 615, Artek, 1900-talets mitt.

Björk, läderklädsel. Sitthöjd ca 44 cm, bredd ca 44 cm, totalhöjd 79 cm. Stämpelmärkta "ARTEK aalto-design Made in Finland".

Slitage, märken. Sprickor, fläckar och repor i lädret, ställvis mörknat.

Formgivare

Klubbat pris
140
1 586
146
Utropspris
400 EUR
Budhistorik (8 bud)
25 maj 2018 18:13
140 EUR
25 maj 2018 18:11
130 EUR
25 maj 2018 18:10
120 EUR
25 maj 2018 18:08
110 EUR
24 maj 2018 11:59
100 EUR
21 maj 2018 8:34
50 EUR
20 maj 2018 2:50
36 EUR
18 maj 2018 10:01
30 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492