Arne Jacobsen

(Danmark, 1902-1971)
Arne Jacobsen
(Danmark, 1902-1971)

ARNE JACOBSEN, golvlampa, "AJ", Louis Poulsen, Danmark.

Vitlackerad metall. Ställbar skärm. Etikettmärkt. Höjd ca 127,5 cm.

Slitage. Ej funktionstestad. Smutsig, märken samt repor. Sockel defekt, ny eldragning krävs.

Formgivare

Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.

Klubbat pris
3 000
285
326
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
17 jun 2018 7:50
3 000 SEK
16 jun 2018 22:45
1 500 SEK
16 jun 2018 14:57
1 221 SEK
15 jun 2018 17:34
1 000 SEK
15 jun 2018 8:14
800 SEK