Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Arne Jones E1299
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Ilmari Tapiovaara

(Finland, 1914-1999)
Ilmari Tapiovaara
(Finland, 1914-1999)

ILMARI TAPIOVAARA, taklampor 2 st, "Maija Suspension" Santa & Cole 1900-talets slut.

Målad metall samt innerkupa i akryl. Bär tillverkarens etikett. Diameter 30 cm, skärmens höjd 27 cm.

Bruksslitage. Ej funktionstestad.

Formgivare

Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
460
E
U
R
4 848
S
E
K
526
USD
Utropspris
400 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (21 bud)
11
23 maj 2018 16:11
460 EUR
9
23 maj 2018 15:20
440 EUR
10
23 maj 2018 13:52
420 EUR
9
A
23 maj 2018 13:52
410 EUR
9
A
23 maj 2018 13:52
400 EUR
10
23 maj 2018 13:52
380 EUR
9
A
23 maj 2018 13:52
360 EUR
10
23 maj 2018 13:52
340 EUR
9
22 maj 2018 17:20
320 EUR
8
A
22 maj 2018 17:20
300 EUR
8
20 maj 2018 21:44
280 EUR
5
19 maj 2018 8:33
260 EUR
6
A
19 maj 2018 8:33
250 EUR
6
A
18 maj 2018 20:03
240 EUR
7
18 maj 2018 20:03
220 EUR
6
18 maj 2018 10:55
200 EUR
5
17 maj 2018 19:03
157 EUR
4
17 maj 2018 5:54
100 EUR
3
16 maj 2018 21:36
67 EUR
2
16 maj 2018 16:52
50 EUR
1
16 maj 2018 16:40
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice