Poul Kjaerholm

(Danmark, 1929-1980)
Poul Kjaerholm
(Danmark, 1929-1980)

POUL KJAERHOLM, soffbord, "PK-61A", Fritz Hansen, Danmark 2008.

Underrede av borstat stål, kvadratisk bordsskiva i granit. Märkt i metallen samt etikettmärkt. 120 x 120 cm, höjd 32 cm.

Smärre slitage. Smärre nagg på underkanten av ett av hörnen.

Formgivare

Poul Kjærholm var en dansk möbelformgivare. Han utbildade sig till snickare i Hjörring 1949 och på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn och var även professor på Kunstakademiets Møbelskole. Kjærholms formspråk är minimalistiskt och han använde sig gärna av stål, glas och läder i sina konstruktioner. De mest prestigefyllda höjdpunkterna i Kjærholms karriär var hans mottagande av Lunning-priset 1958 för fåtöljen”PK-22” som är en av hans mest välkända modeller. Kjærholms stilrena och eleganta möbler har idag blivit klassiker.

Klubbat pris
16 500
1 456
1 519
Utropspris
20 000 SEK
Budhistorik (14 bud)
10
7 jun 2018 9:47
16 500 SEK
9
7 jun 2018 9:47
16 000 SEK
9
6 jun 2018 18:25
15 500 SEK
8
6 jun 2018 18:24
15 000 SEK
9
6 jun 2018 18:24
14 500 SEK
8
3 jun 2018 21:56
14 000 SEK
3 jun 2018 11:31
8 400 SEK
2 jun 2018 23:16
6 200 SEK
2 jun 2018 15:04
6 000 SEK
31 maj 2018 7:06
3 000 SEK
31 maj 2018 7:03
1 000 SEK
31 maj 2018 6:21
550 SEK
30 maj 2018 23:19
500 SEK
30 maj 2018 14:03
300 SEK

Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46