Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA, modell 9459, Idman.

Justerbar arm i mässing, höjd 29,5 cm. Skärm i svartmålad metall, höjd 18 cm.

Ej funktionstestad. Sedvanligt slitage. Ommålad.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
820
E
U
R
8 643
S
E
K
938
USD
Utropspris
500 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (23 bud)
6
4 jun 2018 14:37
820 EUR
7
A
4 jun 2018 14:37
800 EUR
6
4 jun 2018 14:37
780 EUR
7
A
4 jun 2018 14:34
760 EUR
6
4 jun 2018 14:34
740 EUR
7
A
4 jun 2018 14:34
720 EUR
6
4 jun 2018 14:34
700 EUR
7
A
4 jun 2018 14:33
680 EUR
6
4 jun 2018 14:33
660 EUR
7
A
4 jun 2018 14:33
640 EUR
6
4 jun 2018 14:33
620 EUR
7
A
4 jun 2018 14:32
600 EUR
6
4 jun 2018 14:32
580 EUR
7
A
4 jun 2018 14:32
560 EUR
6
4 jun 2018 14:32
540 EUR
7
4 jun 2018 13:16
520 EUR
6
A
4 jun 2018 13:16
500 EUR
6
3 jun 2018 18:00
380 EUR
5
2 jun 2018 22:03
350 EUR
4
31 maj 2018 23:41
300 EUR
3
29 maj 2018 20:36
110 EUR
2
28 maj 2018 20:23
100 EUR
1
28 maj 2018 19:47
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.