Fritz Hansen

(Danmark, Född 1872)
Fritz Hansen
(Danmark, Född 1872)

JAIME HAYON, matbord, "Analog", Fritz Hansen, Danmark 2016.

Skiva fanerad med valnöt. Svärtade ben. Etikettmärkt. Längd 245. Bredd 105. Höjd 72 cm.

Obetydligt ytslitage.

Formgivare

Möbelföretaget Fritz Hansen grundades 1872 av visionären och möbelsnickaren med samma namn. Fritz Hansen var en visionär och knöt Danmarks mest framgångsrika formgivare och arkitekter till sig, däribland Arne Jacobsen, Hans Wegner, Poul Kjaerholm, Piet Hein och Verner Panton. På 1930-talet började Hansen samarbeta med Arne Jacobsen och samarbetet resulterade i klassiker som ”Myran”, ”Sjuan” och ”Ägget”. Varumärket är idag synonymt med dansk stilren formgivning och god kvalitet.

Klubbat pris
12 500
1 103
1 151
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (23 bud)
9 jun 2018 15:51
12 500 SEK
9 jun 2018 15:51
12 000 SEK
9 jun 2018 15:24
11 500 SEK
9 jun 2018 15:24
11 000 SEK
9 jun 2018 15:17
10 500 SEK
9 jun 2018 15:17
10 000 SEK
9 jun 2018 14:38
9 200 SEK
9 jun 2018 14:38
9 000 SEK
9 jun 2018 14:38
9 000 SEK
9 jun 2018 11:11
8 602 SEK
9 jun 2018 11:11
8 402 SEK
9 jun 2018 11:06
8 400 SEK
9 jun 2018 11:05
8 200 SEK
9 jun 2018 11:05
8 003 SEK
9 jun 2018 11:05
8 000 SEK
9 jun 2018 11:05
7 800 SEK
9 jun 2018 11:04
7 600 SEK
9 jun 2018 11:04
7 400 SEK
9 jun 2018 11:04
7 200 SEK
9 jun 2018 11:04
7 000 SEK
9 jun 2018 10:48
6 800 SEK
7 jun 2018 9:08
6 600 SEK
1 jun 2018 21:57
6 400 SEK

Christian Olsén
Christian Olsén
+46 (0)703 09 56 57