Arne Jones E1299

ERIC MERTHEN, fåtöljer, ett par "Amiral", Industri IRE, Skillingaryd 1960-tal.

Stomme av palisander. Lösa plymåer i rygg och sits. Klädsel av skinn. Sitthöjd ca 35 cm.

Slitage. Repor. Ställvis blekt. Några defekta nitar. Fläckar.

Andreas Siesing, Svenska Möbler Folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970, Atlantis Förlag, Stockholm 2015. Se sid 261.

Klubbat pris
12 500
1 186
1 357
Utropspris
16 000 SEK
Budhistorik (7 bud)
9 jun 2018 16:11
12 500 SEK
9 jun 2018 16:09
12 000 SEK
7 jun 2018 17:05
11 000 SEK
7 jun 2018 13:00
10 000 SEK
7 jun 2018 11:02
2 400 SEK
3 jun 2018 12:32
2 000 SEK
1 jun 2018 21:32
1 200 SEK
Om Cites

CITES-intyg medföljer