Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Arne Norell

(Sverige, 1917-1971)
Arne Norell
(Sverige, 1917-1971)

ARNE NORELL, fåtöljer, ett par, "Sirocco", Norell möbel, 1960/70-tal.

Stomme av palisander. Grön skinnklädsel med ljusa stickningar. Spännen av mässing. Sitthöjd 36 cm.

Slitage. Märken. Fläckar. Repor.

Formgivare

Arne Norell var en svensk möbelformgivare. Han startade egen verkstad i Solna år 1954. Norell var mångsidig och utnyttjade framgångsrikt olika materialkombinationer som svarvat trä, böjträ, stödläder, tyg, skinn och metall. Många av hans modeller började först produceras efter hans död. Norell var inspirerad av danskt formspråk vilket exempelvis syns på hans vilfåtölj ”Ari”. Stolen fick utmärkelsen "Showpiece of the year" år 1973 av British Furniture Manufacturer. “Sirocco” är en annan känd möbel signerad Norell.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
28 500
S
E
K
2 704
E
U
R
3 094
USD
Utropspris
10 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (29 bud)
6
11 jun 2018 18:21
28 500 SEK
7
11 jun 2018 18:20
27 500 SEK
6
11 jun 2018 18:20
26 500 SEK
7
A
11 jun 2018 18:20
26 000 SEK
7
11 jun 2018 18:19
25 000 SEK
6
11 jun 2018 18:19
24 000 SEK
7
11 jun 2018 18:19
23 000 SEK
6
11 jun 2018 18:19
22 000 SEK
7
11 jun 2018 18:18
21 000 SEK
6
A
11 jun 2018 18:18
20 500 SEK
6
11 jun 2018 18:18
20 000 SEK
7
11 jun 2018 18:18
19 500 SEK
6
11 jun 2018 18:17
19 000 SEK
7
A
11 jun 2018 18:17
18 500 SEK
7
A
11 jun 2018 18:17
18 000 SEK
6
11 jun 2018 18:17
17 500 SEK
7
11 jun 2018 18:16
16 500 SEK
6
11 jun 2018 18:13
16 000 SEK
5
A
11 jun 2018 18:13
15 500 SEK
5
11 jun 2018 8:24
11 000 SEK
4
9 jun 2018 23:37
10 500 SEK
2
A
9 jun 2018 19:04
10 000 SEK
4
9 jun 2018 19:04
9 900 SEK
2
A
9 jun 2018 14:37
9 700 SEK
3
9 jun 2018 14:37
9 500 SEK
2
A
9 jun 2018 14:36
9 200 SEK
3
9 jun 2018 14:36
9 000 SEK
2
5 jun 2018 15:45
8 000 SEK
1
5 jun 2018 7:58
1 000 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Wessman
Stockholm
Anna Wessman
Värderare
+46 (0)708 10 86 14

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice