ARNE NORELL, fåtöljer, ett par, "Sirocco", med bordskiva att hänga på fåtöljerna, 1900-talets andra hälft.
Benställning av ek med brun skinnklädsel. Bordsskiva av alm. Sitthöjd ca 32, total bredd monterat ca 172 cm
Fläckar. Smärre slitage.
Arne Norell var en svensk möbelformgivare. Han startade egen verkstad i Solna år 1954. Norell var mångsidig och utnyttjade framgångsrikt olika materialkombinationer som svarvat trä, böjträ, stödläder, tyg, skinn och metall. Många av hans modeller började först produceras efter hans död. Norell var inspirerad av danskt formspråk vilket exempelvis syns på hans vilfåtölj ”Ari”. Stolen fick utmärkelsen "Showpiece of the year" år 1973 av British Furniture Manufacturer. “Sirocco” är en annan känd möbel signerad Norell.