Hans Eklund – konstkritiker och konstälskare

Museimannen och konsthistorikern Hans Eklund, verksam vid bland andra Stockholms Stadsmuseum, arbetade och umgicks intensivt med 40-talets unga konstnärer som Lennart Rohde och Lage Lindell, Pierre Olofsson och Olle Bonniér med flera. Under åren byggde han en utsökt, personlig samling av svensk och internationell konst från sin samtid.

”Startpunkten för intresset och samlandet var andra världskrigets slut. – Plötsligt tändes alla skyltfönster. Konsten togs fram ur skyddsrummen och fick tillbaka sina platser bland nyoljade golv och avdammade väggar. Nationalmuseum, BokKonsum, LO, folkhems-epokens alla möjliga institutioner ställde enligt Hans Eklund upp med ett väldigt konstintresse, inte minst hans egen arbetsgivare Riksförbundet för bildande konst.” (Clemens Poellinger, SvD, 17 mars 2006).

Denna tema-auktion omfattar ett drygt 30-tal internationella och svenska verk ur Hans Eklunds samling.
Visning: 23 –26 januari på Berzelii Park 1 i Stockholm. Onlineauktion: 12–28 januari