1120169

COCTAILSHAKER, SIFON SAMT TILLBRINGARE, USA 1940-50-tal.

CLARENCE M. BURROUGHS, tillbringare i plast för The Burroghs Company Los Angeles, USA ca 1948. Höjd ca 21. Märkt under foten.

CSCO coctailshaker i formblåst glas. Lock i plast, USA 1940-50-tal, höjd ca 32 cm. Märkt i locket.

DAVID CHAPMAN, sifon för Sparklet Divices INC. Division of Knapp Monarch, St: Louis USA. ca 1940. Förkromat samt emaljerat stål. Märkt. Höjd ca 27 cm.

Konditionsrapport

Smärre slitage.

Proveniens
Torbjörn Lenskog Design Collection.
Hanks, David A. & Hoy, Anne Hoene, American streamlined design: the world of tomorrow, Flammarion, Paris, 2005, sid 133, 166.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Jonatan  Jahn

    Jonatan Jahn
    Specialist design & modernt konsthantverk

    jonatan.jahn@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 2 000 SEK

    Slutpris

    400
    38 EUR
    43 USD

    Budhistorik (3 bud)
    210 dec 2018 22:22400SEK
    1A10 dec 2018 22:22350SEK
    18 dec 2018 14:26300SEK