1120169
COCTAILSHAKER, SIFON SAMT TILLBRINGARE, USA 1940-50-tal.

CLARENCE M. BURROUGHS, tillbringare i plast för The Burroghs Company Los Angeles, USA ca 1948. Höjd ca 21. Märkt under foten.

CSCO coctailshaker i formblåst glas. Lock i plast, USA 1940-50-tal, höjd ca 32 cm. Märkt i locket.

DAVID CHAPMAN, sifon för Sparklet Divices INC. Division of Knapp Monarch, St: Louis USA. ca 1940. Förkromat samt emaljerat stål. Märkt. Höjd ca 27 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Torbjörn Lenskog Design Collection.

Hanks, David A. & Hoy, Anne Hoene, American streamlined design: the world of tomorrow, Flammarion, Paris, 2005, sid 133, 166.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
400
37
42
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
10 dec 2018 22:22
400 SEK
10 dec 2018 22:22
350 SEK
8 dec 2018 14:26
300 SEK