Kan inte nå servern

Isaac Grünewald

(Sverige, 1889-1946)
Isaac Grünewald
(Sverige, 1889-1946)

ISAAC GRÜNEWALD, akvarell på papper, signerad och daterad 1913

"Bertha i soffan". Inskriberad med nr A2 från Isaac Grünewalds bouppteckning 1946. Dagmått 35 x 24 cm.

Ej examinerad ur ram. Gulnad. Smärre fläckar.

Utställningar

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Det sjungande trädet", 1989, kat nr 201.
Borås Konstmuseum, Kulturhuset, "Det sjungande trädet", 11 februari - 8 april, 1990.

Konstnär

Isaac Grünewald verksam som bildkonstnär och keramiker samt professor vid Konstakademien i Stockholm under åren 1932-42. Grünewald hade en ledande ställning i den svenska moderniströrelsen under 1910-talet och blev dess företrädare i Sveriges samtida konstdebatt. Han var elev vid Konstnärsförbundets skola och vid Henri Matisses öppna akademi i Paris. 1909 debuterade han vid ”De ungas” samlingsutställning med konstnärer som Ture Ander och Arvid Nilsson. Grünewald betraktade sig själv som expressionist då hans fokus låg på konstverkets uttryck. Paul Cézanne var en konstnär som inspirerade honom likaså hans fru och kollega Sigrid Hjertén. Han skildrade det sjudande storstadslivet i överraskande vinklar, ofta i fågelperspektiv, virtuost behandlade i regnbågens klara färger. Hans målningar är tagna ur verkligheten, men inte fångade framför motivet utan ur minnet. Han målade staden och dess virvlande liv, utsikter, parker och interiörer. Med diagonaler och avskärningar byggde han sina kompositioner och underströk växelspelet mellan de varma och de kalla färgerna. Under tiotalet är han påtagligt påverkad av Matisse. Under tjugotalet förändrades hans stil sedan han återvänt till Paris. Landskapen målades direkt inför motivet, så även en rad av färgstarka blomsterstilleben och nakna modeller. Senare närmade han sig verkligheten än mer, men övergav aldrig helt minnesmåleriet.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
8 450
S
E
K
760
E
U
R
802
USD
Utropspris
8 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (15 bud)
6
6 jan 2019 22:27
8 450 SEK
8
A
6 jan 2019 22:26
8 250 SEK
9
6 jan 2019 22:26
8 250 SEK
8
1 jan 2019 22:44
8 002 SEK
6
A
1 jan 2019 22:41
8 000 SEK
6
A
1 jan 2019 14:18
7 200 SEK
7
1 jan 2019 14:18
7 000 SEK
6
A
1 jan 2019 14:17
6 800 SEK
7
1 jan 2019 14:17
6 600 SEK
6
30 dec 2018 16:23
6 400 SEK
5
28 dec 2018 17:13
6 200 SEK
4
27 dec 2018 23:58
6 000 SEK
3
27 dec 2018 21:57
1 100 SEK
2
27 dec 2018 21:23
1 000 SEK
1
27 dec 2018 15:27
300 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Kontakt
Amanda Wahrgren
Stockholm
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice