Madeleine Pyk – en samling F769

SYBORD, sengustavianskt, omkring år 1800.

Bord fanerat med mahogny och med inläggningar av ljusare träslag. Sargen med låda, beslag av mässing. Längd 69, bredd 47, höjd 73 cm. Nyckel finns.

Renoverat, omarbetat och kompletterat, senare skiva, låda och beslag. Smärre skador och slitage, beslag saknas, ett ben med lagning. Nyckel finns.

Klubbat pris
10 000
949
1 086
Utropspris
15 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
20 sep 2019 21:11
10 000 SEK
20 sep 2019 13:20
7 500 SEK
17 sep 2019 16:04
3 000 SEK
13 sep 2019 12:29
1 200 SEK
11 sep 2019 19:24
1 000 SEK