Selected Art & Artworks by our specialists

Art & Antiques selected by our specialists

Under vårt tema Selected Art & Antiques har vi samlat ett urval av klassiskt måleri, äldre mästare, möbler, konsthantverk, silver, kompaniporslin, mattor mm i mellanprissegmentet. Föremålen har ofta använts i flera hundra år och går utmärkt att använda i våra hem idag. Möblerna är tillverkade av välutbildade mästare som valde olika träslag, såsom ek, furu, björk och al, för att få den bästa hållbarheten. Ofta är de fanérade med högklassig mahogny eller valnöt som inte längre går att få tag i. De svenska målarna Alf Wallander, Wilhelm von Gegerfelt och Henric Ankarcrona finns representerade tillsammans med modernare verk av bl.a. Einar Jolin. Vi vill också uppmärksamma ett 1700-tals porträtt av Maria Kristina av Österrike i en rikt skuren ram, kopia efter Alexander Roslin. Möbler från rokoko till sengustavianskt, bl.a. ett antal stolar signerade Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), samsas med speglar lampetter och ljuskronor. Skulptur, ljusstakar, föremål i silver samt utvalda orientaliska mattor bidrar till en vacker helhet. Förutom föremålens höga kvalitet, användbarhet och skönhet, ger de dagens modernare inredning en extra dimension av en historisk tidsresa som ger livet ett större djup och en tryggare och mer meningsfull förankring i vår snabbt föränderliga tillvaro. Till detta kan tilläggas miljöbehovet av återanvändning. Tveka inte att kontakta oss om du vill ha råd inför dina inköp!

BRUNO LILJEFORS, olja på duk, signerad.
87 000 SEK
Utropspris
80 000 SEK
ROWLAND WHEELWRIGHT, olja på duk, signerad.
18 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
FLINTLÅSPISTOL, dansk, m/1751.
16 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
HARNESK, karolinskt, 1600-talets slut.
10 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
17 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BYRÅ, Sengustaviansk, 1700-talets slut.
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
STOLAR, 10 stycken, gustavianska, tidigt 1800-tal.
5 600 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SPEGEL, Empire, stockholmsarbete, tidigt 1800-tal.
2 300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SVENSK KONSTNÄR, 1700-TAL, olja på duk/pannå.
14 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
SEMIANTIK SILKE KESHAN 316 x 205.
5 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
KARMSTOL, Frankrike, Louis XV, 1700-tal.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD, Rokoko, 1700-talets andra hälft.
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SPEGEL, sengustaviansk, 1800-talets början.
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
WILHELM VON GEGERFELT, olja på duk, signerad.
10 500 SEK
Utropspris
35 000 SEK
ELIAS MARTIN, mezzotint.
6 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BORD, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LOUIS BELANGER, gouache, signerad Louis Belanger.
1 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SEMIANTIK YOMOUD ca 292 x 190 cm.
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Konsolbord, sengustavianskt, 1800-talets början.
15 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
HELMER OSSLUND, olja på duk/papp-pannå, signerad.
26 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
SPEGEL, sengustaviansk, 1700-talets slut.
4 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CHRISTIAN AECKERLIN, skulptur, brons, signerad.
8 300 SEK
Utropspris
8 000 SEK
EINAR JOLIN, akvarell, signerad och daterad juni 1936.
30 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ALFRED THÖRNE, olja på duk, signerad.
8 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
OLOF ARENIUS, ett par, olja på duk.
32 400 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SEVERIN NILSON, olja på duk/pannå, signerad.
5 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1700-TAL. Tusch och lavering.
16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
TABURETT, gustaviansk, 1700-talets slut.
2 611 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALF WALLANDER, olja på duk, signerad och daterad -88.
10 000 SEK
Utropspris
50 000 SEK
LARS LERIN, akvarell, signerad och daterad -85.
65 000 SEK
Utropspris
60 000 SEK
MATBORD, 1800-talets andra hälft.
6 700 SEK
Utropspris
24 000 SEK
KARMSTOL, Régence, Frankrike, 1700-tal.
4 698 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JACOB JACOBSZ DE WET, hans hrets, olja på pannå.
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SEMIANTIK GHOM ca 355 x 232 cm.
4 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
GEORGE MORLAND, tillskriven, olja på duk, signerad.
12 300 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ROBERT HÖGFELDT, blandteknik på papper, signerad.
2 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
DAVID VON KRAFFT, hans krets, olja på duk.
8 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SVENSK KONSTNÄR, tidigt 1800-tal. olja på duk.
13 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA SERAPI DESIGN, ca 390 x 305 cm.
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
ANNA BILLING, akvarell, signerad.
2 900 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FRANSK SKOLA, 1700-tal, olja på pannå.
4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
FRANSK SKOLA, 1700-tal, lavering.
9 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SPEGEL OCH KONSOLBORD, Karl Johan, 1820-40-tal.
4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK