Arne Jones E1299

Francois Boucher

(Frankrike, 1703-1770)
Francois Boucher
(Frankrike, 1703-1770)

FRANCOIS BOUCHER, kopia efter, tidigt 1800-tal, olja på duk/pannå.

Vintern, ur De fyra årstiderna. 81 x 97 cm.

Duk uppklistrad på pannå, retuscher.

Bouchers original från 1755 i Frick Collection, New York.
Auktionens målning är spegelvänd vilket kan tyda på att den utförts efter Bouchers grafiska blad med samma motiv.

Klubbat pris
7 200
683
782
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (7 bud)
22 sep 2019 20:41
7 200 SEK
22 sep 2019 20:24
7 000 SEK
22 sep 2019 10:18
6 500 SEK
20 sep 2019 20:25
5 500 SEK
13 sep 2019 22:00
5 200 SEK
13 sep 2019 18:27
4 000 SEK
11 sep 2019 21:55
2 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801