SPEGELLAMPETT, för två ljus, av Georg Lindberg, spegelfabrikör i Stockholm 1791-1804, sengustaviansk, omkring år 1800.

Förgylld och bronserad. Ljusarm av mässing. Oval form. Bandrosettkrön. Signerad "G LINDBERG". Höjd 57, bredd 36 cm.

Senare krön och ljusarm, förgyllning med slitage. Glaset med folieringsskador.

Klubbat pris
6 900
605
629
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (17 bud)
22 sep 2019 21:12
6 900 SEK
22 sep 2019 18:13
6 700 SEK
22 sep 2019 15:45
6 500 SEK
22 sep 2019 8:17
6 300 SEK
21 sep 2019 19:33
6 100 SEK
21 sep 2019 19:33
6 000 SEK
21 sep 2019 5:00
5 900 SEK
20 sep 2019 20:18
5 700 SEK
20 sep 2019 9:47
5 500 SEK
20 sep 2019 9:47
5 500 SEK
18 sep 2019 23:18
5 300 SEK
18 sep 2019 22:12
5 100 SEK
18 sep 2019 22:12
5 000 SEK
16 sep 2019 11:40
4 700 SEK
16 sep 2019 11:40
4 500 SEK
12 sep 2019 21:50
4 200 SEK
11 sep 2019 16:18
4 000 SEK