Olof Arenius

(Sverige, 1700-1766)
Olof Arenius
(Sverige, 1700-1766)

OLOF ARENIUS, ett par, olja på duk.

"Johan Gabriel Sack" (1697-1751) & "Eva Bielke" (1706-1778). Duk, vardera 81 x 66 cm. Sengustavianska ramar.

Retuscher, krackelerade, gulnad fernissa.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, troligtvis SPA (1925:669), SPA (1922:939)

Klubbat pris
55 000
4 946
5 218
Utropspris
20 000 SEK
Budhistorik (36 bud)
21 sep 2019 21:51
55 000 SEK
21 sep 2019 21:51
53 500 SEK
21 sep 2019 21:51
51 500 SEK
21 sep 2019 21:51
49 500 SEK
21 sep 2019 21:50
47 500 SEK
21 sep 2019 21:50
45 500 SEK
21 sep 2019 21:49
45 000 SEK
8
21 sep 2019 21:46
43 000 SEK
21 sep 2019 21:45
41 000 SEK
8
21 sep 2019 21:45
40 400 SEK
21 sep 2019 21:45
39 400 SEK
8
21 sep 2019 21:44
38 400 SEK
21 sep 2019 21:44
37 700 SEK
21 sep 2019 21:36
37 400 SEK
8
21 sep 2019 16:11
36 400 SEK
21 sep 2019 9:43
35 400 SEK
21 sep 2019 9:43
35 000 SEK
21 sep 2019 9:36
34 400 SEK
21 sep 2019 9:36
33 400 SEK
19 sep 2019 9:45
32 400 SEK
19 sep 2019 9:45
31 400 SEK
18 sep 2019 18:34
28 000 SEK
18 sep 2019 18:34
27 000 SEK
17 sep 2019 7:56
23 400 SEK
16 sep 2019 21:33
22 400 SEK
16 sep 2019 21:33
22 000 SEK
16 sep 2019 18:18
21 400 SEK
16 sep 2019 18:18
20 400 SEK
16 sep 2019 18:12
19 700 SEK
16 sep 2019 18:12
19 200 SEK
15 sep 2019 21:19
18 000 SEK
14 sep 2019 9:41
17 500 SEK
12 sep 2019 11:06
17 000 SEK
12 sep 2019 11:06
17 000 SEK
12 sep 2019 8:00
15 000 SEK
11 sep 2019 20:09
12 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801