SEKRETÄR, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.

Sekretär fanerad med valnöt samt med inläggningar av ljusare träslag. Utfällbar skrivklaff med bakomliggande lådinredning. Underdel med två lådor. Beslag av mässing. Skiva av marmor. Bredd 127, djup 60, höjd 108 cm.

Röklukt. Renoverad och kompletterad. Senare bakstycke, fötter och två små lådor. Ställvis med skador, slitage och lagningar, fanerkompletteringar, fanerbortfall och torrsprickor. Senare skiva med smärre nagg samt sprickor. Nyckel saknas.

Proveniens

Grevinnan Augusta Elisabeth Maria Mörner af Morlanda, f. 20 sept. 1871 på Lunnevad, Sjögestads sn (ög.), d. 10 juni 1938 i Vänersborg, dotter av kammarherren greve Claes Gustaf Ernst Mörner af Morlanda och friherrinnan Mathilda Lovisa Napoleona Palmqvist.

Klubbat pris
26 000
2 295
2 394
Utropspris
15 000 SEK
Budhistorik (25 bud)
20 sep 2019 18:21
26 000 SEK
20 sep 2019 18:21
25 000 SEK
20 sep 2019 18:21
25 000 SEK
20 sep 2019 18:20
21 000 SEK
20 sep 2019 18:20
20 000 SEK
20 sep 2019 18:20
18 500 SEK
20 sep 2019 18:20
18 000 SEK
20 sep 2019 18:20
16 500 SEK
20 sep 2019 18:20
16 000 SEK
20 sep 2019 18:20
15 500 SEK
20 sep 2019 18:20
15 000 SEK
20 sep 2019 18:20
12 500 SEK
20 sep 2019 18:20
12 000 SEK
20 sep 2019 18:19
11 500 SEK
20 sep 2019 18:19
11 000 SEK
20 sep 2019 13:14
10 500 SEK
15 sep 2019 12:06
10 000 SEK
14 sep 2019 20:38
9 000 SEK
14 sep 2019 16:39
8 000 SEK
14 sep 2019 13:27
7 500 SEK
14 sep 2019 8:53
6 200 SEK
13 sep 2019 14:03
6 000 SEK
12 sep 2019 19:03
4 500 SEK
11 sep 2019 22:10
4 000 SEK
11 sep 2019 16:21
2 000 SEK