SPELBORD, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.

Spelbord fanerade med mahogny, samt delvis massiv mahogny. Utfällbara skivor med stödben. Sargen med låda, sidorna med utdragbara ljusbrickor. Beslag av mässing. Längd 88,5, bredd 43,5-87, höjd 75,5-78 cm vardera.

Skador såsom sprickor, fläckar, smärre delar saknas. Lagningar.

Proveniens

Frötuna gård, Rasbo socken, Uppland.

Klubbat pris
8 200
724
755
Utropspris
12 000 SEK
Budhistorik (4 bud)
21 sep 2019 20:13
8 200 SEK
21 sep 2019 16:46
8 000 SEK
20 sep 2019 21:00
6 000 SEK
13 sep 2019 3:14
5 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801