SERVERINGSFAT, tre (2+1) stycken, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av tranor i blommande trädgård. En med motiv av fåglar i en blommande trädgård med växter, lingzhisvamp och blommor. Längd 29,5-33 cm.

Slitage, mistor, smärre glasyrnagg, smärre bränningssprickor.

Klubbat pris
16 500
1 464
1 544
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (11 bud)
20 sep 2019 11:46
16 500 SEK
20 sep 2019 11:46
16 000 SEK
20 sep 2019 8:44
15 500 SEK
20 sep 2019 3:36
15 000 SEK
20 sep 2019 1:11
5 200 SEK
20 sep 2019 1:11
5 000 SEK
18 sep 2019 9:56
3 400 SEK
16 sep 2019 18:19
3 200 SEK
14 sep 2019 9:15
3 000 SEK
12 sep 2019 21:21
2 000 SEK
11 sep 2019 20:45
1 500 SEK