Kan inte nå servern

Alexander Roslin

(Sverige, 1718-1793)
Alexander Roslin
(Sverige, 1718-1793)

ALEXANDER ROSLIN, kopia efter, 1700-tal.

"Maria Kristina av Österrike"(1742-1798). Duk 100 x 79 cm. Senare rikt skuren ram.

Ytsmuts, krackelyr. Skada/reva med hål upptill i målningen, strödda smärre färgbortfall. Gulnad fernissa.

Litteratur

Gunnar W Lundberg, "Roslin - Liv och verk", 1957, jfr spegelvänd färgbild (vol I) vid 198, jfr svartvit bild sid 142 (vol II) samt kat nr 493-501.

Övrig information

Maria Christina av Österrike (1742 - 1798), var nominell monark av Teschen från 1766 till 1798, och regent över österrikiska Nederländerna (nuvarande Belgien) gemensamt med sin make Albert Kasimir av Sachsen-Teschen från 1781 till 1793. Hon var dotter till kejsarinnan Maria Theresia och Frans I och syster till Marie-Antoinette.

Konstnär

Redan efter skolstudierna i Skåne fick Alexander Roslin sin första undervisning i teckning av amiralitetskaptenen Lars Ehrenbill i Karlskrona, dit familjen hade flyttat 1729. Även om det ursprungliga syftet med undervisningen var att Roslin skulle kunna försörja sig som fartygstecknare blev hans konstnärliga begåvning tidigt uppenbar för läraren. Roslin skickades på Ehrenbills inrådan till Stockholm, för att utbildas till porträttmålare. Han kom till huvudstaden 1736 och fick plats som lärling hos hovmålaren Georg Engelhardt Schröder. I Stockholm hade konstlivet vid denna tid levt upp i samband med bygget av det nya slottet, som lockade dit framstående målare och hantverkare från Europa. Efter tre år som lärling kunde Roslin börja ta emot egna beställningar, och kort därefter lämnade han Stockholm för att resa ut i Europa. Efter en rad uppehåll på vägen kom han slutligen till Paris 1752. Då hade han arbetat vid flera kungliga hov och hunnit utföra en mängd porträtt. Ankomsten i Paris förebådade en lyckad karriär, för med sig hade Roslin ett ytterst betydelsefullt rekommendationsbrev från hertiginnan av Parma ställt till hennes systrar Medames de France – den franske kungens döttrar. Snart fick den svenske porträttören de eftertraktade uppdragen att måla såväl kungligheterna som deras högt uppsatta funktionärer. Redan 1753, året efter ankomsten till Paris, blev Roslin invald i den franska konstakademin och hade etablerat sig som en av de stora konstnärliga begåvningarna i staden. Mot slutet av 1750-talet var han en av de mest efterfrågade porträttörerna.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
52 000
S
E
K
4 614
E
U
R
4 815
USD
Utropspris
40 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (29 bud)
14
A
20 sep 2019 20:21
52 000 SEK
13
20 sep 2019 20:21
50 000 SEK
14
A
20 sep 2019 20:18
48 000 SEK
15
20 sep 2019 20:18
46 000 SEK
14
A
20 sep 2019 20:17
44 000 SEK
15
20 sep 2019 20:17
42 000 SEK
14
A
20 sep 2019 20:16
40 000 SEK
15
20 sep 2019 20:16
39 000 SEK
14
A
20 sep 2019 20:16
38 000 SEK
15
20 sep 2019 20:16
37 000 SEK
14
20 sep 2019 19:51
36 000 SEK
12
A
20 sep 2019 19:51
35 000 SEK
12
A
20 sep 2019 10:34
34 000 SEK
13
20 sep 2019 10:34
33 000 SEK
12
19 sep 2019 21:06
32 000 SEK
11
19 sep 2019 20:05
31 000 SEK
10
19 sep 2019 10:38
30 000 SEK
9
16 sep 2019 22:03
28 000 SEK
2
16 sep 2019 14:29
25 000 SEK
9
15 sep 2019 22:19
18 000 SEK
7
15 sep 2019 17:32
13 000 SEK
8
15 sep 2019 13:20
12 000 SEK
7
15 sep 2019 12:01
10 000 SEK
6
15 sep 2019 11:19
9 000 SEK
5
15 sep 2019 0:45
8 400 SEK
4
14 sep 2019 20:10
8 200 SEK
3
13 sep 2019 13:12
8 000 SEK
2
12 sep 2019 21:47
5 000 SEK
1
12 sep 2019 12:39
300 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Kontakt
Lisa Gartz
Stockholm
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Andra har även tittat på