BALJFÅTÖLJ, Ephraim Ståhl, mästare i Stockholm 1794-1820, sengustaviansk samt med Stockholm stolmakarämbetes sigill.

Baljfåtölj med skuren dekor samt dekor av pastellage. Egyptiserande karyatider. Fast stoppad sits och rygg. Sitthöjd ca 43, höjd 83 cm.

Renoverad med senare målning och kompletteringar av rosettanfanger. Förstärkningar. Slitage och lagningar.

Klubbat pris
13 000
1 154
1 204
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (20 bud)
10
22 sep 2019 20:37
13 000 SEK
22 sep 2019 20:21
12 500 SEK
8
22 sep 2019 20:21
12 000 SEK
22 sep 2019 20:21
12 000 SEK
8
22 sep 2019 19:53
11 500 SEK
9
22 sep 2019 19:53
11 000 SEK
8
22 sep 2019 18:34
10 500 SEK
22 sep 2019 18:34
10 000 SEK
22 sep 2019 13:14
9 200 SEK
22 sep 2019 13:14
9 000 SEK
18 sep 2019 23:29
8 200 SEK
17 sep 2019 13:52
8 000 SEK
15 sep 2019 18:08
6 200 SEK
14 sep 2019 0:22
6 000 SEK
13 sep 2019 10:20
5 000 SEK
12 sep 2019 2:48
4 000 SEK
11 sep 2019 22:05
2 200 SEK
11 sep 2019 19:48
2 000 SEK
11 sep 2019 19:15
1 000 SEK
11 sep 2019 18:30
398 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801