1171593
BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.
Bordspendyl, louis xvi, frankrike, 1700-talets slut.

Bordspendyl av förgylld brons med marmorsockel. Vitemaljerad urtavla signerad "Imbert L'ainé "(Jean-Gabriel Imbert, mästare i Paris 1776). Längd 25, bredd 11, höjd 36 cm. Pendel finns. Nyckel finns.

Slitage, smärre skador och lagningar. Två mindre dekorelement saknas möjligen.

Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Slutpris
8 850
818
901
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (14 bud)
20 sep 21:26
8 850 SEK
20 sep 21:26
8 650 SEK
20 sep 21:26
8 500 SEK
20 sep 21:26
8 200 SEK
20 sep 21:26
8 000 SEK