BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.

Bordspendyl av förgylld brons med marmorsockel. Vitemaljerad urtavla signerad "Imbert L'ainé "(Jean-Gabriel Imbert, mästare i Paris 1776). Längd 25, bredd 11, höjd 36 cm. Pendel finns. Nyckel finns.

Slitage, smärre skador och lagningar. Två mindre dekorelement saknas möjligen. Nyckel finns.

Klubbat pris
8 850
840
961
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (14 bud)
20 sep 2019 21:26
8 850 SEK
20 sep 2019 21:26
8 650 SEK
20 sep 2019 21:26
8 500 SEK
20 sep 2019 21:26
8 200 SEK
20 sep 2019 21:26
8 000 SEK
18 sep 2019 17:27
7 250 SEK
17 sep 2019 19:37
7 050 SEK
12 sep 2019 9:14
6 000 SEK
11 sep 2019 21:19
4 800 SEK
11 sep 2019 17:50
4 600 SEK
11 sep 2019 17:11
4 000 SEK
11 sep 2019 16:48
1 800 SEK
11 sep 2019 16:43
500 SEK
11 sep 2019 16:19
300 SEK