1165208
KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, Frankrike, 1700-talet slut, Louis XVI.
Kandelabrar, för tre ljus, ett par, frankrike, 1700-talet slut, louis xvi.

Förgylld mässing. Välvd rund fot. Svängda ljusarmar. Upptill urnformation. Höjd 39 cm.

Senare förgyllning, ursprungligen försilvrade. Ställvis sliten förgyllning. Ljusarmar fastmonterade och möjligen ej ursprungliga. Tre ljusmanschetter saknas.

Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37

Slutpris
17 000
1 614
1 792
Utropspris
18 000 SEK
Budhistorik (11 bud)
21 sep 18:02
17 000 SEK
21 sep 18:01
16 500 SEK
21 sep 18:00
16 000 SEK
21 sep 0:30
15 000 SEK
20 sep 21:41
14 000 SEK