LJUSKRONA, sengustaviansk, tidigt 1800-tal.

Ljuskrona med stomme av mässing, behängd med slipade glasprismor. För åtta ljus, åtta ljuspunkter. Diameter 64, höjd 85 cm.

Renoverad och kompletterad. Smärre skador och slitage, nagg, smuts. Ej funktionstestad.

Klubbat pris
10 000
883
921
Utropspris
12 000 SEK
Budhistorik (6 bud)
20 sep 2019 13:28
10 000 SEK
20 sep 2019 13:28
8 500 SEK
20 sep 2019 9:26
5 500 SEK
16 sep 2019 14:31
5 000 SEK
11 sep 2019 19:43
1 000 SEK
11 sep 2019 18:05
500 SEK