DAMARBETSBORD, sengustavianskt, tidigt 1800-tal.

Damarbetsbord fanerat med mahogny samt med dekor av svärtade inlagda lister. Uppskjutbar lådhurts med sex lådor samt dörr. Underdel med låda. Beslag och knoppar av mässing och ben. Längd 44, bredd 34, höjd 74-91 cm. Nyckel finns.

Slitage och smärre skador, repor, märken, en fothylsa saknas.

Proveniens

Enligt invändig etikett: Detta skåp gavs i fästmansgåva av sedemera lantmäteridirektören Per Gustaf Friberger (död 1862) till hans blivande maka Helena Ulrika Örn (död 1874). De gifte sig 1811 och bosatte sig på Stånghem.

Klubbat pris
10 500
915
958
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (22 bud)
21 sep 2019 21:40
10 500 SEK
21 sep 2019 21:40
10 000 SEK
21 sep 2019 21:39
9 800 SEK
21 sep 2019 21:39
9 600 SEK
21 sep 2019 21:37
9 400 SEK
21 sep 2019 21:37
9 200 SEK
21 sep 2019 21:37
9 000 SEK
21 sep 2019 21:37
8 800 SEK
21 sep 2019 21:37
8 600 SEK
21 sep 2019 21:36
8 400 SEK
21 sep 2019 19:39
8 200 SEK
21 sep 2019 19:39
8 000 SEK
20 sep 2019 17:59
7 700 SEK
20 sep 2019 17:59
7 500 SEK
20 sep 2019 17:59
7 200 SEK
20 sep 2019 17:59
7 000 SEK
20 sep 2019 13:24
6 000 SEK
18 sep 2019 21:55
3 000 SEK
18 sep 2019 12:20
2 500 SEK
12 sep 2019 17:10
1 600 SEK
12 sep 2019 16:38
1 500 SEK
12 sep 2019 11:34
1 000 SEK