Dekor i underglasyrblått, med motiv av tranor i blommande trädgård. En med motiv av fåglar i en blommande trädgård med växter, lingzhisvamp och blommor. Längd 29,5-33 cm.
Slitage, mistor, smärre glasyrnagg, smärre bränningssprickor.