Gottfrid Kallstenius

(Sverige, 1861-1943)
Gottfrid Kallstenius
(Sverige, 1861-1943)

GOTTFRID KALLSTENIUS, olja på uppfodrad duk, signerad G. Kallstenius och daterad -09.

"Sommarnatt, speglande moln". 128 x 177 cm.

Uppfodrad duk. Duk med smärre tryckskada i nedre vänster hörn. Övre höger hörn med smärre dukförlust. Ställvis smärre färgbortfall. Duk något ospänd.

Proveniens

Svensk-Franska konstgalleriet, Stockholm, auktion N:o 40, "Gottfrid Kallstenius efterlämnade samling av egna och andra konstnärers verk samt målningar och teckningar ur andra samlingar", 30 mars 1944, kat nr 67; privat samling.

Konstnär

Gottfrid Kallstenius föddes 1861. Han påbörjade studier i medicin och humaniora men avbröt dessa efter tre år och började istället utbilda sig till konstnär. Han studerade bl a på Konstakademien för Edvard Perséus och erhöll 1887 hertigliga medaljen för målningen "September" och året därpå kungliga medaljen för "Kyrkogården i Västervik", även kallad, "Kyrkogård i höstsol". Han började undervisa på Konstakademien i början av 1900-talet och var 1912-34 vice professor. Medan Kallstenius tidigare måleri präglas av realism övergår han snart till stämningsmåleri och många känner igen hans romantiskt präglade solnedsgångmålningar med solbelysta tallar, klippor och stilla vatten. Kallstenius var också mycket intresserad av måleriets tekniska och teoretiska problem och gav bl a ut handböckerna "Oljemåleriet, färgstoff och bindämnen" 1913 och "Handbok i oljemålning" 1915.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm, på konstmuseerna i Göteborg och Malmö samt i en rad museisamlingar i Europa, Syd- och Nordamerika.

Klubbat pris
18 500
1 642
1 713
Utropspris
15 000 SEK
Budhistorik (21 bud)
22 sep 2019 21:01
18 500 SEK
9
22 sep 2019 21:01
18 000 SEK
22 sep 2019 21:01
17 500 SEK
9
22 sep 2019 21:01
17 000 SEK
22 sep 2019 21:01
16 000 SEK
10
22 sep 2019 21:01
15 500 SEK
22 sep 2019 21:01
15 000 SEK
9
22 sep 2019 21:01
14 500 SEK
22 sep 2019 21:00
14 000 SEK
10
22 sep 2019 21:00
13 500 SEK
10
22 sep 2019 21:00
12 500 SEK
9
22 sep 2019 20:35
12 000 SEK
8
21 sep 2019 22:54
5 200 SEK
21 sep 2019 19:25
5 000 SEK
21 sep 2019 8:24
4 200 SEK
19 sep 2019 21:59
4 000 SEK
17 sep 2019 23:23
3 000 SEK
12 sep 2019 16:10
2 100 SEK
12 sep 2019 8:46
1 500 SEK
12 sep 2019 8:11
1 000 SEK
11 sep 2019 18:09
300 SEK