Ephraim Ståhl

(Sverige, 1767-1820)
Ephraim Ståhl
(Sverige, 1767-1820)

EPHRAIM STÅHL, karmstolar, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.

Vitmålade och bronserade. Stoppad rygg och sits. Snidad bladstav. Signerade ES.

Slitage, färgbortfall, klädsel med skador.

Formgivare

Stolmakare verksam i Stockholm, född i Finland. Fick burskap och blev mästare 1794. Stor produktion av synnerligen god kvalitet. Arbetade mest i den sengustavianska stilen. Levererade både till hovet, ämbeten, slott och herrgårdar. Signerade sina stolar med sina initialer ES.

Klubbat pris
16 000
1 395
1 460
Utropspris
20 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
22 sep 2019 20:09
16 000 SEK
20 sep 2019 13:21
15 500 SEK
12 sep 2019 22:28
12 000 SEK