Prenumerera på vårt nyhetsbrev

1177825
KANDELABER, fransk empire, 1800-talets början.
Kandelaber, fransk empire, 1800-talets början.

Förgylld brons. Bevingade segergudinnan Viktoria stående på ett klot (modell efter ett romerskt original). Kolonnformat postament med bevingade kvinnofigurer och blomsterkransar. Märkt på insidan "C B i". Höjd 76 cm.

En ljusmanschett är senare, obetydligt slitage.

Övrigt

Den bevingade segergudinnan Viktoria stående på klot från 1:a århundradet e.Kr., som hittades i Pompeji och finns på Neapels arkeologiska museum.

Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37

Slutpris
35 000
3 335
3 615
Utropspris
35 000 SEK
Budhistorik (54 bud)
11
22 sep 2019 20:40
35 000 SEK
12
22 sep 2019 20:40
34 000 SEK
11
22 sep 2019 20:40
33 000 SEK
12
22 sep 2019 20:40
32 000 SEK
11
22 sep 2019 20:39
31 000 SEK