Oiva Toikka – glaskonstens mästare

Professor Oiva Toikka, född 1931, är en av 1900-talets största finska keramiker och glaskonstnärer. Han har vunnit flera prestigefyllda priser, däribland Kaj Francks Designpris och Prins Eugen-medaljen. 1993 tilldelades Toikka hederstiteln professor of the Arts av den Finländska staten. Toikka, som började sin konstnärliga bana som keramiker, var från 1963 konstnärlig ledare för Notsjö Glasbruk. Toikka förknippas dock idag främst med Iittala, inte minst för den välkända produktionen av färgstarka årskuber. Toikkas första årskub formgavs 1977 och därefter har serien utökats med en ny kub varje år. Årskuberna säljs i en begränsad upplaga om 2000 kuber där varje kub är numrerad. Deras populariteten ökar ständigt, både bland ivriga samlare och enstaka köpare.

37 föremål