Mäster-etsaren Zorn E367

Få andra konstnärer kan påvisa samma skicklighet inom flera olika tekniker som Anders Zorn. Mer kan knappast sägas om hans utomjordiska talang för akvarell, hans lätthet med en pensel på duk och som etsare är det få som överträffar honom. Vid sin död hade Zorn komponerat över 280 stycken etsningar där vissa går tillbaka på målningar medan andra är skapade direkt för plåten. Bukowskis har historiskt sett haft mycket att göra med Zorns etsningar då Bukowskis vid sekelskiftet hade ensamrätt på att sälja dem och de stod högt i kurs på konstmarknaden. Auktionens etsningar kommer från en framstående privatsamling av Zorn-grafik i Nederländerna där det finns ett brett utbud av etsningar från Zorns allra tidigare motiv till ovanliga porträtt.

    Visar alla 10 föremål som matchar din sökning.