1144542
Anders Zorn
(1860-1920)

ANDERS ZORN, etsning, 1900, état III av III, signerad med blyerts.

"Colonel Lamont I". 22,5 x 14,7 cm, bladstorlek 33 x 21 cm. Med Thorsten Laurins samlarstämpel.

Oramad. Med blyertsinskriptioner, veck. A tergo märken och rester av tidigare montering. Fläckar och missfärgning av bladets yttersta marginal.

Proveniens

Fru Kerstin Laurin, enligt påskrift a tergo
Privat samling, Nederländerna.

Hjert & Hjert 106. Asplund 158.

Cecilia Berggren
Cecilia Berggren
Specialist grafik, klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 611 69 32

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
2 000
190
214
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
11 apr 22:44
2 000 SEK
11 apr 22:44
1 500 SEK
11 apr 20:48
1 200 SEK
4 apr 13:39
1 100 SEK
3 apr 23:10
1 000 SEK