Kan inte nå servern

Royal Copenhagen

(Danmark)
Royal Copenhagen
(Danmark)

ROYAL COPENHAGEN, servis, 80 delar, porslin, "Musselmalet Helblond", Danmark.

Handmålad blomsterdekor i blått.
12 mattallrikar 1084 25 cm
12 assietter 1086 20 cm
Såsskål 1105 25 cm
6 kuvertaskfat 1004 7,5 cm
8 buljongkoppar 764
Kaffekanna 1026 23 cm
Kaffekanna 506 20 cm
Sockerskål 605
Gräddkanna 523
2 avlånga fat 1115 25 cm
Skål på fot 1023 17,5 cm
2 skålar 1018 21 cm
8 tekoppar med fat 524 (dessa fat passar även till buljongkoppar 764)
12 kaffekoppar med fat 525
12 cremekoppar 743-744
8 tefat 1034-1142 medföljer

En mattallrik med nagg. En skål med kantskada.

Formgivare

Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
39 000
S
E
K
3 442
E
U
R
3 591
USD
Utropspris
12 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (29 bud)
2
A
25 mar 2019 21:16
39 000 SEK
4
25 mar 2019 21:16
38 000 SEK
2
A
25 mar 2019 21:12
36 000 SEK
4
25 mar 2019 21:12
35 000 SEK
2
A
25 mar 2019 21:11
32 000 SEK
4
25 mar 2019 21:11
31 000 SEK
2
A
25 mar 2019 21:07
29 000 SEK
4
25 mar 2019 21:07
28 000 SEK
2
A
25 mar 2019 21:07
26 050 SEK
4
25 mar 2019 21:07
25 050 SEK
2
A
25 mar 2019 21:06
24 050 SEK
4
25 mar 2019 21:06
23 050 SEK
2
A
25 mar 2019 21:06
21 010 SEK
4
25 mar 2019 21:06
20 010 SEK
2
25 mar 2019 20:53
18 510 SEK
4
A
25 mar 2019 20:53
18 010 SEK
4
25 mar 2019 20:02
17 000 SEK
5
A
25 mar 2019 20:02
16 500 SEK
5
25 mar 2019 19:36
15 500 SEK
4
A
25 mar 2019 19:36
15 000 SEK
4
23 mar 2019 12:23
13 500 SEK
2
23 mar 2019 6:15
13 000 SEK
3
A
23 mar 2019 6:15
12 500 SEK
3
18 mar 2019 17:49
11 611 SEK
2
A
18 mar 2019 16:04
11 111 SEK
3
18 mar 2019 16:04
11 000 SEK
2
18 mar 2019 15:09
10 500 SEK
1
A
18 mar 2019 15:09
10 000 SEK
1
18 mar 2019 12:44
9 600 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Kontakt
Anna Wessman
Stockholm
Anna Wessman
Värderare
+46 (0)708 10 86 14

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice