Duka med stil

Inspireras av våra auktioner

ARIK LEVY, matbord, "Beam", Swedese.
Slutpris
14 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BORD, allmoge, Jämtland, 1800-tal.
Slutpris
3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TERRIN med lock, Kina Qianlong (1736-95) porslin.
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GLASSERVIS, 95 delar, 1900-tal.
Utropspris
6 000 SEK
SKÅL SAMT SKÅLFAT Kina Wanli (1572-1620) porslin.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅL, Japan, Edo 1800-tal porslin.
Slutpris
3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NIELS OLE MØLLER, stolar, 4 st, Danmark 1950-60-tal.
Slutpris
12 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
STOLAR, 6 st, 1900-talets andra hälft.
Slutpris
6 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CG HALLBERG, skål med lock, silver, Stockholm 1934.
Slutpris
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SLAGBORD, två st snarlika, 1800-tal.
Slutpris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BORD, allmoge, 1800-tal.
Slutpris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ATELIER BORGILA, vas, sterlingsilver, Stockholm, 1950.
Slutpris
5 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CARL MALMSTEN, matbord, bord, Stolab, 2004.
Slutpris
7 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BJÖRN TRÄGÅRDH, tenn, Firma Svenskt Tenn, 1931.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARMSTOLAR 4 st Cosmos tidigt 1900-tal.
Slutpris
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Stockholm, 1817.
Slutpris
4 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATBORD, 1900-talets början.
Slutpris
3 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 4 stycken, 1800-tal, troligen Wien.
Slutpris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STOLAR 5 st Baumann jugend tidigt 1900-tal.
Slutpris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
K ANDERSSON, bonbonjär, silver, jugend, Stockholm 1918.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FAT, fajans, rokoko Rörstrand daterat 1755.
Slutpris
4 866 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STEKHUV England omkring 1900 pläter.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN PALMQVIST, skål "Ravenna" Orrefors 1977.
Slutpris
14 944 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KARMSTOLAR, 4 st 1970-tal.
Slutpris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
Slutpris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARMSTOLAR 4 st 1900-talets senare del.
Slutpris
8 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, matservis ca 71 delar.
Slutpris
46 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ARNE JACOBSEN, 6 st stolar, "Sjuan", Fritz Hansen.
Slutpris
37 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
VAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅLAR, ett par, silver, GAB, Stockholm, 1926.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FORNASETTI, coasters, 8 st, flintgods, Milano, Italien.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD, House Doctor, 2000-tal.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CG HALLBERG, fat 3 st, silver, Stockholm, 1933-41.
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STOLAR 6 st Thonet 1900-talets första hälft.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TERRINER, två st, porslin, Kina, 1800-/1900-tal.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATBORD, svart, troligen DIS inredning, samtida.
Slutpris
5 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK