Marianne Westman

(Sverige, 1928-2017)
Marianne Westman
(Sverige, 1928-2017)

MARIANNE WESTMAN, kaffe- och teservis, 21 delar, porslin, "Mon Amie", Rörstrand.

Blomsterdekor, bestående av:
6 fat, diameter 17,5 cm.
8 tekoppar med fat, diameter på fat 16 cm (en kopp med nagg, en kopp med stjärnspricka.
6 äggkoppar.
En kanna, höjd 16 cm.

En kopp med nagg, en kopp med stjärnspricka. Slitage.

Formgivare

Formgivaren, keramikern och textildesignern Marianne Westman (f. 1928) anses vara en av Sveriges främsta formgivare inom hushållsporslin. Efter studier på Konstfack fick hon fast anställning på Rörstrands porslinsfabrik. Där utvecklade hon porslinsserierna Mon Amie och Picknick, som numera anses vara moderna klassiker.

Under några år på 1970-talet arbetade Marianne Westman på Skrufs glasbruk, där hon gjorde ostbrickorna Provence och serien Le Chef. Mellan 1972 och 1993 frilansade hon på olika porslinsfabriker i Bayern i Tyskland och gjorde serviserna Kristina och Falun.

Klubbat pris
2 200
209
239
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (2 bud)
30 mar 2019 17:22
2 200 SEK
27 mar 2019 20:14
2 000 SEK