Duka med stil

Inspireras av våra auktioner
Att duka med stil inbjuder till att duka både smakfullt och elegant, likväl som unikt och personligt. Fram med vackra dukar och linnetyger, alla möjliga typer av glas och personliga tallrikar och ställ fram ting som förgyller bordet – framförallt, blanda upp med föremål du köpt på auktion för en personlig prägel. Våga även blanda klassiska föremål såsom gammalt silver med modern design. För en personlig och eklektisk stil, kombinera antika tallrikar och glas med samtida och modern design i form av vaser, bord och stolar.

 
301 föremål
ARIK LEVY, matbord, "Beam", Swedese.
Slutpris 
14 500 SEK
Utropspris 
15 000 SEK
ARNE BANG, skål, stengods, signerad.
Slutpris 
3 000 SEK
Utropspris 
3 000 SEK
ARNE JACOBSEN, 6 st "SJUAN" för Fritz Hansen.
Slutpris 
35 000 SEK
Utropspris 
20 000 SEK
ARNE JACOBSEN, 6 st stolar, "Sjuan", Fritz Hansen.
Slutpris 
37 000 SEK
Utropspris 
18 000 SEK
ATELIER BORGILA, vas, sterlingsilver, Stockholm, 1950.
Slutpris 
5 400 SEK
Utropspris 
5 000 SEK
BERNDT FRIBERG, vas, stengods, Gustavsbergs studio.
Slutpris 
5 906 SEK
Utropspris 
4 000 SEK
BESTICK, 66 delar, silver, "Haga", 1940-tal.
Slutpris 
6 400 SEK
Utropspris 
8 000 SEK
BESTICKSERVIS, 58 delar, silver, "Chippendale", 1900-tal.
Slutpris 
5 900 SEK
Utropspris 
7 000 SEK
BIRGER HAGLUND, skål, sterlingsilver, Stockholm 1978.
Slutpris 
4 400 SEK
Utropspris 
4 000 - 5 000 SEK
BIRGER HAGLUND, vas, sterlingsilver, Srockholm 1979.
Slutpris 
2 429 SEK
Utropspris 
3 000 SEK
BJÖRN TRÄGÅRDH, tenn, Firma Svenskt Tenn, 1931.
Slutpris 
2 000 SEK
Utropspris 
4 000 SEK
BOJAN, Kina 1800-tal porslin.
Återrop
Utropspris 
4 000 SEK
BORD, 1900-talets början.
Återrop
Utropspris 
5 000 SEK
BORD, House Doctor, 2000-tal.
Slutpris 
2 200 SEK
Utropspris 
3 000 SEK
BORD, allmoge, 1800-tal.
Slutpris 
3 200 SEK
Utropspris 
3 000 SEK
BORD, allmoge, Jämtland, 1800-tal.
Slutpris 
3 700 SEK
Utropspris 
4 000 SEK
BRICKA, pläter, 1800-tal.
Slutpris 
2 200 SEK
Utropspris 
3 000 SEK
CARL MALMSTEN, matbord, bord, Stolab, 2004.
Slutpris 
7 800 SEK
Utropspris 
4 000 SEK
CF CARLMAN, skål, silver, Stockholm 1948.
Slutpris 
8 000 SEK
Utropspris 
10 000 SEK
CG HALLBERG, bestick 30 st, silver, Stockholm 1915.
Slutpris 
4 200 SEK
Utropspris 
3 000 SEK
CG HALLBERG, fat 3 st, silver, Stockholm, 1933-41.
Slutpris 
3 000 SEK
Utropspris 
4 000 SEK
CG HALLBERG, skål med lock, silver, Stockholm 1934.
Slutpris 
3 600 SEK
Utropspris 
4 000 SEK
CG RÅSTRÖM, formar/fat, 2 st, nysilver.
Slutpris 
2 400 SEK
Utropspris 
3 000 SEK
DUKAR, 3 stycken, linnedamast, Georg Jensen Damask.
Slutpris 
7 400 SEK
Utropspris 
4 000 SEK
DUKAR, 4 stycken, linnedamast, Georg Jensen Damask.
Slutpris 
6 100 SEK
Utropspris 
4 000 SEK
FAT, fajans, rokoko Rörstrand daterat 1755.
Slutpris 
4 866 SEK
Utropspris 
4 000 SEK
FORNASETTI, coasters, 8 st, flintgods, Milano, Italien.
Slutpris 
2 000 SEK
Utropspris 
3 000 SEK
G & D Reid, vinsil, silver, Newcastle 1799.
Slutpris 
4 200 SEK
Utropspris 
5 000 SEK
GAB, undertallrikar 11, st, silver, Stockholm, 1950/60's.
Slutpris 
19 050 SEK
Utropspris 
12 000 SEK
GLASSERVIS, 86 delar, 1900-tal.
Slutpris 
6 200 SEK
Utropspris 
3 000 SEK
GLASSERVIS, 95 delar, 1900-tal.
Återrop
Utropspris 
6 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, fiskgafflar, 17 delar, "Nobel", Gense.
Slutpris 
2 000 SEK
Utropspris 
3 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, glas, 4+4 st "Nobel", Orrefors.
Slutpris 
5 800 SEK
Utropspris 
3 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, vinglas, 8 st, ur Nobelservisen.
Slutpris 
3 800 SEK
Utropspris 
4 000 SEK
GUNNEL NYMAN, skål, glas, Riihimäen Lasi Oy, 1930-tal.
Slutpris 
2 000 SEK
Utropspris 
3 000 SEK