Arne Jones E1299

EMIL HERMANN, KAFFESERVIS, 3 delar, silver, Waldstetten, Tyskland 1921-1950. Svenska importstämplar.

Kaffekanna, invändigt förgylld gräddsnäcka och sockerskål med lock. Kaffekannans höjd 20 cm. Sammanlagd vikt 678 g.

Den andra isolering i hänkeln saknas. Obetydlig buckla i locket.

Klubbat pris
300
3 162
343
Utropspris
400 EUR
Budhistorik (3 bud)
26 apr 2019 23:01
300 EUR
26 apr 2019 16:48
239 EUR
25 apr 2019 19:23
200 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492