Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Royal Copenhagen

(Danmark)
Royal Copenhagen
(Danmark)

KUNGLIG DANSK, mat och kaffeservis, "Blå Blomst", ca 93 delar.

Bestående av
17 mattallrikar (no 1621)
12 djupa tallrikar (1616)
8 förrättstallr. (1624)
11 assietter (1625)
3 uppläggningsfat (1555, 1864, 1563)
Saladiere (1599)
8 tekoppar med fat (1550)
7 mockakoppar med fat (1546)
8 kaffekoppar m fat (1549)
kaffekanna (1517), kanna (1609), sockerskål (1680), gräddkanna (1538), fat på fot (8064), bricka (1694),
2 saltkar (22)
Salt och pepparströare
snipa (1885), ställ (1801)
6 askfat (1505)

Stort serveringsfat (1558) i 2:a sort, tekanna utan lock, samt 12 naggade tallrikar medföljer

Formgivare

Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
11 000
S
E
K
1 044
E
U
R
1 194
USD
Utropspris
8 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (20 bud)
9
5 apr 2019 15:15
11 000 SEK
10
5 apr 2019 13:39
10 500 SEK
9
A
5 apr 2019 13:39
10 000 SEK
10
5 apr 2019 13:39
10 000 SEK
9
5 apr 2019 13:23
7 680 SEK
10
A
5 apr 2019 13:23
7 480 SEK
10
5 apr 2019 10:25
7 180 SEK
8
A
5 apr 2019 10:25
7 000 SEK
8
A
4 apr 2019 22:41
6 600 SEK
9
4 apr 2019 22:41
6 400 SEK
8
4 apr 2019 20:34
6 200 SEK
5
4 apr 2019 9:02
6 000 SEK
7
4 apr 2019 8:04
5 800 SEK
6
2 apr 2019 14:42
5 600 SEK
5
1 apr 2019 22:29
5 400 SEK
1
1 apr 2019 19:11
5 200 SEK
4
31 mar 2019 21:44
5 000 SEK
3
31 mar 2019 19:40
4 000 SEK
2
31 mar 2019 17:11
2 200 SEK
1
30 mar 2019 17:23
2 000 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Kontakt
Claes Andersson
Stockholm
Claes Andersson
Värderare
+46 (0) 704 248 703

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice