MAT och KAFFESERVIS, 51 delar, porslin, samt BESTICKDELAR, 17 st, "Romanov", Golden Collection, 1900-talets slut.

Dekor i blått och guld. Bestående av:
Tekanna med lock, höjd 24 cm.
En gräddkanna.
10 tallrikar, diameter 27 cm.
Ett fat, mått 28x27 cm (fotringsnagg).
Åtta förrättstallrikar, diameter 21 cm.
Åtta skålar, diameter 19 cm.
Åtta assietter, diameter 16,5 cm.
Åtta koppar med fat, diameter på fat 13 cm (ett fat med smärre fotringsnagg).
En sockerskål med lock, längd 13 cm.
En terrin med lock, längd 26,5 cm.
Två ovala serveringsfat, längd 28-36,5 cm (obetydliga fotringsnagg).
En serveringsskål, diameter 22,5 cm.
En såsbåt, längd 21 cm (obetydlig fotringsnagg).

Bestick i gulmetall och porslin. Bestående av:
Åtta gafflar, längd 13 cm.
Åtta kaffeskedar, längd 12,5 cm.
Tårtspade.

Smärre slitage, fåtal med obetydliga nagg. Tårtspade med skada.

Klubbat pris
3 000
263
273
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
21 apr 2019 17:41
3 000 SEK
21 apr 2019 17:38
2 700 SEK
21 apr 2019 17:34
2 500 SEK
21 apr 2019 17:34
2 001 SEK
15 apr 2019 10:14
1 500 SEK