Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Rörstrand

(Sverige, Grundat 1726)
Rörstrand
(Sverige, Grundat 1726)

HERTA BENGTSSON, teservis, 25 delar, "Rosmarin", Rörstrand. 1900-talets mitt.

Bestående av
Tekanna, gräddsnipa, sockerskål,
11 tekoppar med fat
11 assietter

En kopp med spricka och fat medföljer. Tekanna med stjärnspricka

Formgivare

Den keramiska fabriken Rörstrand grundades 1726 i Stockholm och har i snart 300 år varit en av de ledande fabrikerna i Sverige. I början tillverkades främst fajanser med blå underglasyr från förebilder i Delft och Rouen. På 1890-talet inleddes en tradition av att anlita konstnärliga medarbetare för att designa servismönster. Kända formgivare genom tiderna har varit Louise Adelborg, Edward Hald, Gunnar Nylund, och Hertha Bengtsson. Oförglömliga serviser som "Swedish Grace", ”Mon amie” och "Blå eld" finner än idag sin plats i svenska hem.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
2 600
S
E
K
247
E
U
R
282
USD
Utropspris
3 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (9 bud)
3
10 apr 2019 19:27
2 600 SEK
6
9 apr 2019 18:50
2 400 SEK
7
9 apr 2019 7:43
2 200 SEK
6
8 apr 2019 21:14
2 000 SEK
5
7 apr 2019 16:06
1 800 SEK
4
6 apr 2019 21:08
1 600 SEK
3
6 apr 2019 6:38
1 500 SEK
2
3 apr 2019 23:04
350 SEK
1
3 apr 2019 22:30
300 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Kontakt
Claes Andersson
Stockholm
Claes Andersson
Värderare
+46 (0) 704 248 703

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice