TERRIN med LOCK och FAT, porslin. Meissen, 1800-tal.

Från Meissen, 1800-tal. Oval bukig med välvt lock med pojke hållandes frukt och blomkrog. Utsvängda hänklar i form av grönsaker. Polykrom blomster och insektsdekor mot vit fond. Längd på fat 42,5 cm.

Omfattande skador. Lösa delar.

Klubbat pris
3 201
284
296
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (9 bud)
20 apr 2019 11:17
3 201 SEK
20 apr 2019 11:17
3 021 SEK
20 apr 2019 11:16
3 001 SEK
20 apr 2019 11:16
2 801 SEK
20 apr 2019 8:28
2 601 SEK
19 apr 2019 18:11
2 401 SEK
19 apr 2019 15:42
2 200 SEK
15 apr 2019 17:22
2 000 SEK
14 apr 2019 13:12
300 SEK