Kan inte nå servern

Royal Copenhagen

(Danmark)
Royal Copenhagen
(Danmark)

SERVISDELAR, 70 delar, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen.

12 kaffekoppar med fat (719)
3 soppskålar med fat (2199)
11 assietter (574)
2 skålar (552 och 1708)
Salt- och peppar kar
1 kanna (763)
12 mattallrikar (571)
11 entrétallrikar (572)
5 djupa tallrikar (566)
12 djupa tallrikar (565)

Normalt bruksslitage. Tre soppskålar II-sortering.

Formgivare

Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
16 500
S
E
K
1 439
E
U
R
1 505
USD
Utropspris
4 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (56 bud)
11
20 apr 2019 17:41
16 500 SEK
13
A
20 apr 2019 17:40
16 000 SEK
3
20 apr 2019 17:40
15 611 SEK
13
20 apr 2019 17:39
15 111 SEK
3
20 apr 2019 17:38
14 611 SEK
13
A
20 apr 2019 17:38
14 500 SEK
13
20 apr 2019 17:36
14 111 SEK
12
A
20 apr 2019 17:36
13 611 SEK
12
20 apr 2019 17:27
13 500 SEK
3
20 apr 2019 17:07
13 000 SEK
11
20 apr 2019 15:16
12 500 SEK
9
A
20 apr 2019 15:16
12 250 SEK
9
A
20 apr 2019 15:16
12 000 SEK
11
20 apr 2019 15:16
11 500 SEK
9
A
20 apr 2019 10:39
11 000 SEK
11
20 apr 2019 10:39
10 500 SEK
9
A
20 apr 2019 10:39
10 000 SEK
11
20 apr 2019 10:39
9 800 SEK
9
A
20 apr 2019 7:11
9 600 SEK
10
20 apr 2019 7:11
9 400 SEK
9
19 apr 2019 20:39
9 200 SEK
6
A
19 apr 2019 20:39
9 000 SEK
6
18 apr 2019 23:17
8 400 SEK
8
18 apr 2019 17:53
8 200 SEK
7
A
18 apr 2019 17:52
8 000 SEK
8
18 apr 2019 17:52
8 000 SEK
7
A
18 apr 2019 17:50
7 800 SEK
8
18 apr 2019 17:50
7 600 SEK
7
A
18 apr 2019 17:48
7 400 SEK
8
18 apr 2019 17:48
7 200 SEK
7
A
18 apr 2019 17:48
7 000 SEK
8
18 apr 2019 17:48
6 800 SEK
7
A
18 apr 2019 17:47
6 600 SEK
8
18 apr 2019 17:47
6 400 SEK
7
18 apr 2019 17:07
6 200 SEK
6
A
18 apr 2019 17:07
6 000 SEK
6
15 apr 2019 22:42
5 600 SEK
5
A
15 apr 2019 22:42
5 400 SEK
5
A
15 apr 2019 22:42
5 200 SEK
6
15 apr 2019 22:42
5 000 SEK
5
A
15 apr 2019 22:42
4 400 SEK
6
15 apr 2019 22:42
4 200 SEK
5
15 apr 2019 0:15
3 950 SEK
2
A
15 apr 2019 0:15
3 750 SEK
2
13 apr 2019 22:21
3 600 SEK
4
13 apr 2019 15:53
3 400 SEK
2
13 apr 2019 13:25
3 200 SEK
3
A
13 apr 2019 13:25
3 000 SEK
2
13 apr 2019 13:25
3 000 SEK
3
A
13 apr 2019 13:24
2 800 SEK
2
13 apr 2019 13:24
2 600 SEK
3
A
13 apr 2019 13:24
2 400 SEK
2
13 apr 2019 13:24
2 200 SEK
3
13 apr 2019 13:19
2 000 SEK
2
13 apr 2019 12:11
1 500 SEK
1
13 apr 2019 11:06
300 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation