Kan inte nå servern

Royal Copenhagen

(Danmark)
Royal Copenhagen
(Danmark)

SERVIS, 85 delar, "Blå blomst", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Bestående av:
9+3 djupa tallrikar, 10/1616 respktive 604, diameter 22 cm.
12 assietter, 10/1625, diameter 17 cm.
6+4 tallrikar, 10/1623 respektive 621, diameter 22 cm.
1 kaffekanna med lock, 10/1794, höjd 25 cm.
Salt- och pepparkar, 10/1876 samt 10/1706, höjd 9 cm.
1 kanna, 10/1537, höjd 7,5 cm.
10+2 mattallrikar, 10/1710 respektive 627, diameter 25 cm.
1 sockerskål med lock, 10/1678, höjd 10 cm.
8 tekoppar med fat, 10/155 (varav ett fat 10/1570), kopparnas höjd 5 cm.
11+1 kaffekoppar med fat, 10/1549 respektive 061, kopparnas höjd 6 cm.
1 såsbåt, 10/1651, längd 22 cm.
3 ytterforder, 10/8501-4, höjd 7,5 cm.
2 cremekoppar, 10/8566, höjd 9 cm.
2 ljusstakar, 10/1711, höjd 11 cm.
1 fyrkantig skål, 10/1522, 20,5x20,5 cm, höjd 6 cm.
1 ovalt uppläggningsfat, 10/556, längd 36 cm.
1 skål på fat, 10/1532, höjd 6 cm.
1 skål, 10/1528, diameter 21 cm.
2 hexagonala skålar, 10/1527, diameter 23 cm.

1 assiett 10/1625 med nagg.
Andrasortering: 2 st kopp med fat 10/1551, såsbåt 10/1651, 2 cremekoppar 10/8566, fyrkantig skål 17/1522, uppläggningsfat 10/1556, 2 st hexagonal skål 10/1527,

Formgivare

Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
7 100
S
E
K
627
E
U
R
654
USD
Utropspris
6 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (22 bud)
7
A
24 apr 2019 14:11
7 100 SEK
5
24 apr 2019 14:11
6 900 SEK
7
24 apr 2019 14:10
6 700 SEK
5
24 apr 2019 14:08
6 500 SEK
6
24 apr 2019 14:08
6 300 SEK
5
24 apr 2019 14:05
6 100 SEK
6
A
24 apr 2019 14:05
6 000 SEK
6
24 apr 2019 14:05
5 900 SEK
5
24 apr 2019 14:04
5 700 SEK
1
A
24 apr 2019 14:04
5 500 SEK
5
24 apr 2019 14:04
5 400 SEK
1
24 apr 2019 13:38
5 200 SEK
5
A
24 apr 2019 13:38
5 000 SEK
1
24 apr 2019 13:38
5 000 SEK
5
24 apr 2019 13:27
4 800 SEK
1
24 apr 2019 13:19
4 600 SEK
5
23 apr 2019 11:46
4 200 SEK
4
22 apr 2019 1:30
4 000 SEK
3
21 apr 2019 21:25
3 200 SEK
1
21 apr 2019 6:31
3 000 SEK
2
20 apr 2019 8:18
2 200 SEK
1
18 apr 2019 17:19
2 000 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation