Handpicked: 20 contemporary works selected by our specialists

Auktion E401 ”Handpicked: 20 contemporary works selected by our specialists” är en specialauktion med samtida konst och fotografi utvalt av Bukowskis specialister Karin Aringer och Louise Wrede. Genom auktionen vill vi hjälpa er att upptäcka samtida konst av god kvalitet, guldkornen i vårt onlineflöde. Den här gången innehåller auktionen bland annat riktigt fina verk av omtalade konstnärer som Tova Mozard, Juri Markkula, Petra Cortright och Gunnar Smoliansky. Välkomna!

15 föremål
PATRIK ANDERSSON, fotografi signerat och numrerad 4/25 a tergo.
Klubbat pris
32 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BLAISE REUTERSWARD, fotografi signerat och numrerat AP 1/2 a tergo.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
80 000 SEK
LARS LERIN, akvarell, signerad och daterad -91.
Klubbat pris
39 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
TORSTEN ANDERSSON, teckning på papper signerad.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TORBJÖRN CALVERO, fotografi signerat och numrerat 1/7.
Klubbat pris
6 450 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GUNNAR SMOLIANSKY, fotografi signerat och daterat 1980 a tergo.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GREAR PATTERSON, akryl på duk.
Klubbat pris
31 100 SEK
Utropspris
25 000 SEK
PETRA CORTRIGHT, digitalt print på silke.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
KENNETH GUSTAVSSON, gelatinsilverfotografi.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK