August Malmström

(Sverige, 1829-1901)
August Malmström
(Sverige, 1829-1901)

AUGUST MALMSTRÖM, "Odygd (Ordningens återställande)"

Signerad A. M-m. Utförd 1869. Olja på pannå 36 x 27 cm.

Obetydlig ytsmuts och skrapmärken. Några smärre retuscher.

Proveniens

Tidigare i bokförläggare Albert Bonniers (1820-1900) samlingar, Stockholm; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 559, "Höstens Klassiska", 2010, kat nr 126; privat samling.

"Svea. Folk-Kalender för 1869", sid 140 (illustrerad i xylografi); "Ny Illustrerad Tidning", 1872, sid 210; J. Jaeger, "Illustrerad katalog öfver fotografier efter konstverk", 1883, nr 162; "Hvar 8 Dag. Illustreradt Magazin", 1901, sid 52; Tomas Björk, "August Malmström. Grindslantens målare och 1800-talets bildvärld", 1997, omnämnd och illustrerad (i form av xylografi) sid 203 samt upptagen i katalogen, under kategori D: "Barnmotiv", sid 359 som nr 9.

Förgylld och ornamenterad originalram.

Klubbat pris
20 000
1 765
1 842
Utropspris
30 000 SEK
Budhistorik (6 bud)
18 jul 2019 21:49
20 000 SEK
18 jul 2019 10:29
15 500 SEK
16 jul 2019 22:21
15 000 SEK
15 jul 2019 16:20
8 000 SEK
13 jul 2019 11:12
5 200 SEK
11 jul 2019 20:59
5 000 SEK