Kan inte nå servern

Jonas Bohlin

(Sverige, Född 1954)
Jonas Bohlin
(Sverige, Född 1954)

JONAS BOHLIN, stol, "Concrete", Källemo AB, Värnamo.

Stomme av stål. Sits och rygg av ask. Sitthöjd 45, höjd 90, bredd 49, djup 52 cm.

Smärre slitage. Märken.

Formgivare

Jonas Bohlin är en svensk inredningsarkitekt och formgivare född i Stockholm. Han utbildade sig på Konstfack i Stockholm där han även tidvis verkade som professor. Bohlins examensarbete från Konstfack fick stor uppmärksamhet, karmstolen ”Concrete” utformad i stål och betong. Stolen skapade på 1980-talet debatt om vad konst är och bör vara. Bohlins formgivning balanserar mellan känsla och förnuft och ifrågasätter det självklara.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
3 200
S
E
K
284
E
U
R
299
USD
Utropspris
4 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (4 bud)
4
14 aug 2019 21:16
3 200 SEK
3
8 aug 2019 23:52
3 000 SEK
2
8 aug 2019 21:00
2 000 SEK
1
8 aug 2019 15:47
1 000 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.